Spaľovače tukov sú doplnok výživy o ktorom už počul snáď každý, ale len máloktorí vedia čo to vlastne spaľovače sú a ako fungujú. V tomto článku vám to bližšie vysvetlíme. Názov by mohol nabádať, že ide o látky, ktoré spaľujú tuky, ale v skutočnosti ide o látky, ktoré stimulujú alebo inak podporia metabolizmus aby spaľovalo tuk vaše telo. Podľa tejto účinnej látky a jej účinku spaľovače rozdeľujeme.

Rozdelenie spaľovačov

podľa účinnej látky

 • HCA
 • CLA
 • L-Karnitín
 • Kofeín
 • Taurín
 • Synefrín
 • Lecitín
 • Chróm
 • Komplexné spaľovače

podľa účinku

 • Termogénne spaľovače tuku (Najúčinnejším spaľovačom tukov už 5. rok na Slovensku je Max muscle ThermX)
 • Voľné stimulanty spaľovania tuku
 • Produkty potláčajúce chuť do jedla

Účinné látky

HCA

HCA a.k.a. Kyselina hydroxycitrónová je jedna z účinných látok, ktorá aj popri stimulovaní spaľovania spomaľuje premenu sacharidov na tuky a znižuje chuť do jedla. Okrem toho chráni svalovú hmotu a preto je veľmi obľúbená v pred súťažnom období pre športovcov.

CLA

Konjugovaná kyselina linolenová je esenciálna mastná kyselina, ktorá podobne ako HCA podporuje metabolizmus v spaľovaní tukov pri zachovaní svalovej hmoty. Obe tieto kysliny (HCA aj CLA) chránia svaly pred ubúdaním v období rysovania a diét.

L-Karnitín

L-Karnitín je špecifickou aminokyselinou podporujúcu odbúravanie tukov v ľudskom tele. O tejto látke môžeme hovoriť ako o hite 21. storočia v športe najmä vďaka jej univerzálnosti a vysokej účinnosti. Pomáha výrazne zvýšiť tvorbu energie z tukov, podaný pred tréningom znižuje svalové napätie a tým aj riziko svalového zranenia. Účinok Karnitínu spočíva v prenášaní mastných kyselín do svalových buniek, kde dochádza k ich spaľovaniu na energiu. Karnitín nemá negatívne účinky, je biologický prirodzený (v tele sa bežne vyskytuje)

Odporúčame tieto spalovače s karnitinom

Kofeín

Kofeín je najkomerčnejšie používaný spaľovač na svete. Už storočia ho používame pre jeho stimulujúce účinky. Tento prirodzene vyskytuje aj v káve a čaji. Kofeín stimuluje centrálny nervový systém, dodáva telu pocit bdelosti a rozširuje cievy. Ľudia pociťujú nežiadúce účinky pri množstve nad 400mg (ODD), medzi ktoré patria nespavosť, bolesť hlavy a najčastejšie nervozita.

Taurín

Taurín je aminokyselina, ktorá je prirodzene vytváraná ľudským telom. Pomáha regulovať tep, sťahy svalov a energetickú hladinu. Telo zvyčajne vytvorí dostatok taurínu, takže nie je treba žiadne doplnky. Avšak za stresových podmienok ako choroba, fyzická námaha môžu doplnky pomôcť.

Synefrí

Je funkčná látka, ktorá pomáha pri redukcií hmotnosti. Základný princíp je stimulácia termogenézy, čo znamená, že telo stimuluje aby tvorilo viac tepla. Funguje to na báze, že v organizme vyvolá pocit chladu, avšak tento pocit fyzicky nepocítite, lebo pôsobí iba na receptory. Tým, že zvyšuje váš bazálny metabolizmus (ako vaše telo spaľuje v pokoji), funguje aj bez fyzickej námahy. Avšak ak tento doplnok doplníte akoukoľvek fyzickou činnosťou niekoľkonásobne zvýšite jeho účinok.

Lecitín

Lecitín je výťažkom zo sójových bôbov a má veľa využití. Okrem toho, že pomáha odbúravať tuky aj značne znižuje bolesti kĺbov, pomáha pri regenerácií a zlepšuje pamäť (preto je obľúbený medzi študentami).

Chróm

Účinná látka, ktorá prispieva k udržaniu optimálnej hladiny glukózy a podľa niektorých štúdií znižuje chuť na sladké.

Komplexné spaľovače

Komplexné spaľovače sú mixom účinných látok nad. Každý výrobca má vlastnú formulu najlepšej kombinácie účinných látok a líši sa človek od človeka ako na neho zaberie. Väčšinou majú tieto spaľovače stimulačnú zložku ako kofeín, taurín, synefrín a nestimulačnú zložku ako L-Karnitín, chróm, lecitín.

Odporúčame tieto komplexné spalovače

Tip

Vždy svojim zákazníkom radíme aby spolu so spaľovačmi vydávali fyzickú činnosť, čo sa im niekoľkonásobne vráti. Odporúčame tiež konzultovať kúpu spaľovača so svojim lekárom alebo trénerom.

Zdieľaj článok s priateľmi:

Komentáre

Prosím pridávaj len pozitívne a konštruktívne komentáre.
V pripade že narazíš na nevhodný komentár, prosím nahlás ho.