Predtréningové suplementy sú už bežnou súčasťou fitness „života“. Ich uvedenie, bolo spôsobené dopytom po perfektnom tréningu pri každej tréningovej jednotke. Preto vznikli doplnky výživy, ktoré pomáhajú nabudiť, napumpovať, zvýšiť výkon, silu a vytrvalosť. Základom väčšiny predtréningoviek je aminokyselina nazývaná Arginín a potom sa produkt od produktu líši, preto si rozoberiem jednotlivé zložky.

Sila

Látky ako Beta-alanín, Kreatín, Betaín naženú živiny do vašich svalov, ktoré znásobujú silu. Ak chcete posúvať svoje hranice, nemali by tieto látky chýbať vo vašej predtréningovke

Beta-alanín

V štúdiách obstála oproti placebu a je dokázané, že užitie 1,5 – 5g Beta-alanínu predĺži série (vytrvalosť) a zvýši intenzitu tréningu. V niektorých prípadoch spôsobuje svrbenie. V anglickej literatúre to volajú „Paresthesia“. Ak by vám toto svrbenie vadilo, znížte dávku až na 1,5g.

Kreatín

Ak Kreatín neberiete ako osobitný doplnok, nemal by chýbať v predtréningovke, ktorú máte. Zvyšuje totiž absolútnu silu a dáva svalom viac vyniknúť. Jeho najvyspelejšia forma je Krea-genic vytvorená v Nemeckých laboratóriách s vysokou využiteľnosťou.

Betaín

Aminokyselina, ktorej účinky podľa niektorých štúdií zvyšuje silu až o 25%.

Energia

Každý z nás zažil deň, keď sa mu tréning zdal príliš dlhý. Preto výrobcovia dávajú do predtréningoviek látky zvyšujúce vytrvalosť a znižujúce pocit únavy. Látky ako Tyrosín, Taurín, Schisandra Chinensis a B-complex. Do tejto kategórie nepatria stimulanty ako kofeín, ktoré pôsobia aj nervovú sústavu.

Tyrosín

Táto aminokyselina stimuluje tvorbu hormónov, ako epinefrín (adrenalín) a dopamín, dôležitých pre fungovanie tela. Navyše podporuje bdelosť, stimulovaním neurotransmiterov. S touto látkou si zvýšite sústredenosť a výdrž.

Taurín

Táto látka sa bežne vyskytuje v energetických nápojoch a je často používaná aj v predtréningovkach. Spôsobuje pumpovanie viac krvi do svalov a tým zvyšuje výdrž (niekedy až o 50%) Štúdie dokázali, že len s čistým taurínom dokázali urobiť jedinci viac opakovaní ako s placebom.

Schisandra Chinensis

Táto v tradičnej medicíne používaná bobula pochádza z Číny. Medzi jej pozitívne účinky patrí aj to, že reguluje hladiny kortizolu.

Stimulanty

Veľa ľudí dbá len na to aby ich predtréningovka mala, čo najviac stimulantov. Ak mi z toho brní v ušiach, tak je dobre. Vyberajte múdro a pozerajte sa, či má predtréningovka dostatok energetických a silových „povzbudzovačov“.

Kofeín

Nájdeme ho zaručene v káve a zelenom čaji a má veľa pozitívnych účinkov. Znižuje únavu, vnímanie intenzity a náročnosť tréningu. Avšak štúdie dokázali, že nezvyšuje maximum jedného opakovania. Pozor na kofeín hlavne večer, môže spôsobiť nespavosť. Takisto si dajte pozor na ďalšie zdroje kofeínu, nemali by ste prekročiť dávku 500mg (v jednej káve je okolo 100mg).

Yerba mate

Má podobné účinky ako kofeín. Avšak nemá sprievodné znaky väčšiny stimulantov a preto je vyhľadávaný medzi ľuďmi, ktorým to vadí.

Stavba svalov

Látky podané pred tréningom pomáhajú regenerácií svalov a zásobujú stavbu nových svalových vlákien. Medzi tieto patria aminokyseliny BCAA, Glutamín a Karnitín o ktorých sa môžete dočítať v našich ďalších blogoch Aminokyseliny (BCAA, Glutamín) a Spaľovače tukov (Karnitín)

Pumpy svalov

Látky, ktoré stimulujú vytváranie oxidu dusnatého ten následne natiahne svalové membrány a aktivuje svalové bunky. To spôsobuje nárast svalov a zväčšia objem. Pumpy majú dlhodobý efekt na rast svalov.

Arginín

Základom takmer všetkých predtréningových doplnkov. Jeho sila je v podporení syntézy bielkovín a stimulovaní vytvárania oxidu dusnatého, ktorý zlepšuje prúdenie krvy a stimuluje rastový hormón. S lepším prúdením krvi dodáva viac živín a viac kyslíku do svalov, čo znamená dlhší a tvrdší tréning.

Citrulín

Látka, ktorá konvertuje na Arginín, takže má všetky výhody Arginínu. Prečo teda siahať po Citrulíne? Arginín je spracovávaný v črevách a preto sa ho do krvi nedostane také množstvo. Citrulín prejde cez steny čriev až následne je rozložený na Arginín. Paradoxne teda zvyšuje hladinu Arginínu v krvi viac ako samotný Arginín.

Odporúčame tieto predtréningové pumpy

Záver

S trhom predtréningových doplnkov sa stále hýbe vytvárajú sa stále nové kombinácie, ktoré ešte neboli vyskúšané. Preto si treba vyskúšať, ktorý vám najviac vyhovuje.

Zdieľaj článok s priateľmi:

Komentáre

Prosím pridávaj len pozitívne a konštruktívne komentáre.
V pripade že narazíš na nevhodný komentár, prosím nahlás ho.